نکات مهم خرید و فروش شرکت

نکات مهم خرید و فروش شرکت
ثبت شرکت برای به وجود آوردن یک شخصیت حقوقی یکی از مراحل ابتدایی شروع یک کسب و کار است .شما با انگیزه ها و هدف های بسیار سراغ ثبت حقوقی یک شرکت یا تعاونی می روید. اما گاهی به دلیل ضیق وقت و یا نیاز مبرم و سریع تر و یا اصلا برای دچار نشدن به برخی از بروکراسی های طولانی ترجیح می دهید یک شرکت آماده را خریداری کنید. برای دریافت سهام بهتر است نکات مهم خرید و فروش شرکت را بدانید تا به دردسرهای ناخواسته حقوقی و مالیاتی دچار نشوید.

ابتدا بیایید انواع شرکت را بررسی کنیم :
در قانون تجارت از ۷ نوع شرکت نامبرده شده که عبارتند از:
سهامی (خاص و عام)
با مسئولیت محدود
تضامنی
تعاونی
نسبی
مختلط سهامی
مختلط غیر سهامی

اما رویه معمول در کشور ما بیشتر به سوی شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود است و در برخی موارد به الزام قانون مثل ثبت شرکت های صرافی و برخی لیزینگ ها طبق قانون برای حمایت از طرفین قرارداد و مصرف کننده این نوع شرکت ها به اجبار باید در قالب شرکت های تضامنی ثبت شوند.

اگر نیاز شما به دریافت سهم الشرکه یک شرکت مسئولیت محدود باشد و یا نفرات زیادی را برای جایگزین کردن در شرکت مورد خریداری نداشته باشید پیشنهاد ما به شما شرکت با مسئولیت محدود است و آن نوعی از شرکت می باشد که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.
برای تعیین و تقسیم سمت بین اعضا هیئت مدیره در شرکتهای با مسئولیت محدود این هیئت می تواند از میان شرکاء یا خارج از شرکاء انتخاب شود.یعنی الزامی وجود ندارد که اعضای هیئت مدیره این نوع شرکت سهامی داشته باشند.

از دیگر نکات مهم خرید و فروش شرکت درباره شرکت سهامی خاص است که بدانید:
اگر تمایل به خرید شرکت سهامی خاص دارید و یا در جایگزینی افراد مشکلی ندارید و یا اینکه برای برخی مقدمات مثل بعضی از شرایط ابتدایی بررسی مدارک مناقصه که از حضور شرکت های سهامی خاص انتخاب می شود،شرکتهای سهامی خاص بازرگانی محسوب می شوند هر چند موضوع فعالیت آنها غیر تجاری باشد،مثلا میتوانید شرکتی با موضوع خدمات نظافتی،حسابداری،تعمیر و نگهداری و… بدون در نظر گرفتن موضوع را در قالب سهامی خاص ثبت کنید و این شرکت چون سهامی خاص است تجاری می باشد.

این نوع شرکت طبق مقررات فعلی باید با داشتن کد اقتصادی مورد معامله و انتقال قرار بگیرند

پس مورد سوم از نکات مهم خرید شرکت همین داشتن کد اقتصادی است مزیت داشتن کد اقتصادی به دلیل مشخص نمودن اداره صلاحیت دار مالیات است که با ممیزهای مالیاتی که مشخص شده اند و پرونده مالیاتی شرکت را بررسی می کند از مزایا محسوب می شود.

مزیت دارا بودن کد اقتصادی در امکان گرفتن استعلام بدهی مالیاتی است .چرا که توجه شما نسبت به مسئولیت های آینده شما جلب می کند و آلارمی برا ی اینکه که شرکت مالیات کارکرد و یا ارزش افزوده و یا حتی بدهی بیمه پرداخت نشده دارد یا ندارد می باشد.

از دیگر نکات مهم خرید و فروش شرکت محل ثبت شرکت می باشد البته این مورد قابل انتقال به شهر مطلوب شما می باشد و اینکه میزان کارکرد شرکت به فراخور نیاز شما از خرید یک شرکت و با توجه به اهداف از قبل شما بستگی دارد این مورد برای اعتباریست که شرکت های کارکرد دار به خریداران خود می دهند و سابقه فعالیت و موجودیت یک شرکت را می رساند.ممکن است نیاز شما به نداشتن عملکرد و یا کارکرد در سال های پیشین باشد و اصطلاحا شرکت صفر می باشد که برعکس نوع قبلی باید در خرید و فروش شرکت به آن توجه داشته باشید.
و در نهایت نکته پایانی نوع و پایه رتبه شرکت می باشد اگر بر حسب نیاز به دنبال خرید شرکت آماده رتبه دار هستید توجه داشته باشید استفاده از رتبه بندی شرکت و حضور در مزایده‌ها و مناقصه‌های دولتی بدون از دست دادن زمان برای شما بسیار با اهمیت است.کسب رتبه بسته به شماره و رنکینگ آن هم به گذشت زمان و هم صرف هزینه و انجام پروژه با پایان کار نیاز دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *