توقیف سهام

توقیف سهام تجاری شرکت

توقیف سهام تجاری شرکت:شرکتها دارای شخصیت حقوقی هستند که مستقل از افراد حقیقی و سهامداران آن است .البته این به این معنا نیست که برای هرگونه بدهی که از شرکت باقی مانده می توان به سهام سهامداران رجوع کرد .اما بابت بدهی شرکت می توان از واحد اجرای احکام درخواست توقیف اموال نمود .طبق نظریه شماره ۷۴۱۰۰ مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۳۷ ادراه حقوقی قوه قضاییه به دلیل شخصیت حقوقی مستقل شرکت از سهامداران ،سهام شرکتهای سهامی در قبال بدهی شرکت قابل توقیف نیست.
در واقع مسئول پرداخت بدهی های یک شرکت خود آن شرکت است و از محل اموال و دارائی ها یا حساب همان شرکت پرداخت می کنند نه از محل اموال و حساب شخصی سهامداران آنها.توقیف سهام شرکت

 

مسئولیت شرکت ها بر اساس نوعشان :
در شرکتهای سهامی عام و خاص تا میزان مبلغ اسمی سهام آنهاست و در برابر مطالبه طلب اشخاص ثالث تا میزان سهام یک شخص می توان اخذ نمود.

در شرکتهای مسئولیت محدود چیزی به اسم سهم وجود ندارد بلکه سهم الشرکه داریم و تا میزان سرمایه ای که هر شخص در شرکت مسئولیت دارد مسئول بدهی است

در شرکت تضامنی متفاوت است در قبال بدهی این نوع شرکت ابتدا دارایی شرکت بررسی می شود اگر کفاف بدهی را نداد هر یک از شرکاء مسئول تمام بدهی شرکت صرف نظر از سرمایه در برابر طلبکاران است.

در شرکت های نسبی این نوع مسئولیت شرکا به نسبت میزان سرمایه شان ست ، البته ابتدا دارایی شرکت محاسبه می شود و اگر کفاف میزان بدهی را ندهد شرکاء به میزان سرمایه شان که در شرکت گذاشتند مسئول پرداخت هستند نه بیشتر.

در شرکت تعاونی نیز هر شریک به میزان ارزش اسمی سهم است

در شرکت مختلط سهامی، تلفیقی از مسئولیت تضامنی و سهامی است یعنی شرکایی که تا میزان سهامشان مسئولیت دارند و شرکائی که مانند شرکا ضامن شرکتهای تضامنی اگر دارایی شرکت کفاف نکند مسئول تما بدهی های شرکت می باشند.

در شرکت مختلط غیر سهامی، هم تلفیقی از مسئولیت محدود و تضامنی است یعنی شرکایی تا میزان سرمایه شان مسئولیت دارندو شرکاء ضامنی که اگر دارایی شرکت کفاف ندهد مسئئل کل بدهی های شرکت است.

حتی در توقیف سهام تجاری شرکت طبق قانون و رای دادگاه نیز نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بانام و بی نام تابع مواد ۳۹ و ۴۰ لایحه می باشد، یعنی نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بی نام ، با قبض و اقباض به عمل می آید و نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بانام ، باید با ثبت در دفتر ثبت شرکت ها به عمل می آید.

طبق ماده ۱۲۹ قانون تجارت طلبکاران شخصی شرکا نمیتوانند دارایی شرکت را محل وصول طلب خود قرار دهند اما می توانند نسبت به سهم یا سهم الشرکه مدیون از طریق اجرای احکام از سهام شخص یا منافع شرکت اقدام کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *